Ogłoszenia parafialne

 

OGŁOSZENIA – 6 Niedziela Postu-Palmowa

 

DEKRET KS. BISKUPA NA TRIDUUM PASCHALNE W CZASIE EPIDEMII Cała treść zamieszczona jest na stronie internetowej Parafii i uwzględniona jest w programie Wielkiego Tygodnia.

 

DZISIEJSZA NIEDZIELA   Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali w liturgii. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Św. Nie ma procesji z palmami.

 

PORZĄDEK NIEDZIELNY I ŚWIĄTECZNY   W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i zarządzeniami ks. Bpa Ordynariusza Ryszarda Kasyny, by w pełni stosować się do rozporządzeń władz państwowych odnoszących się do zagrożenia koronawirusem, w naszej Parafii zmienia się porządek nabożeństw: Bardzo proszę w niedzielę i święta o udział w Mszach świętych, korzystając z transmisji telewizyjnych i radiowych. Bardzo proszę o pozostanie w domach. Na mocy dyspensy Księdza Biskupa (na czas nieokreślony, do odwołania) nie mamy obowiązku udziału w Mszy w kościele, możemy przeżyć ją we własnych domach (nie zaciągając na siebie grzechu). W naszym kościele w niedzielę wielkanocną będą odprawiane 4 Msze św. o godz. 6.00, 7.30, 10.00 i 11.30. Obecne zarządzenia pozwalają na udział w nabożeństwach maksymalnie 5 osobom. Bardzo proszę udostępnić tę możliwość tym, którzy zamówili intencję oraz osobom z Rodziny. Wszystkim, którzy pragną przyjąć Pana Jezusa Eucharystycznego, będzie udzielana Komunia św. dzisiaj od 15.00 do 16.00, w przyszłą niedzielę i poniedziałek wielkanocny od 14.00 do 15.00 wg następującego porządku:

1 kwadrans- Borowiec i Węsiory

2 kwadrans- Pod Łosienice i Mściszewice

3 kwadrans- Nowa Wieś, Danachowo, Żuromino i Reja-Grodzisko

4 kwadrans- Klukowa Huta

Przy przyjmowaniu Komunii zachowajmy bezpieczne odległości, poczekajmy w samochodzie, gdyby ilość osób przy wejściu do kościoła była większa i dostosujmy się do zaleceń osób porządkowych.

 

NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ   W tygodniu kościół będzie otwarty w ciągu dnia od rana, można będzie wejść i się pomodlić. Wystawienie oraz możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji ustania epidemii będzie w poniedziałek, wtorek i środę w bocznej Kaplicy Jezusa Miłosiernego, od godz. 9.00 do wieczornej Mszy św. o 18.00. W wielki czwartek od 9.00 do 12.00.

Przeżyjmy ten szczególny czas jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech zwłaszcza trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, będą dniami szczególnego zagłębiania się w Tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niech nam pomogą w tym rekolekcje wirtualne organizowane przez wydział duszpasterski naszej diecezji:

-Rekolekcje prowadzone przez biskupa Arkadiusza Okroja:

http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7390-rekolekcje-z-ks-bp-a-okrojem-wideo

-Rekolekcje diecezjalne prowadzone przez ks. Jacka Sosnowskiego i ks. Andrzeja Szopińskiego

http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7407-zapowiedz-rekolekcji-w-wielkim-tygodniu

-Rekolekcje prowadzone przez Wydział Duszpasterski od Niedzieli Palmowej

http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7411-zapowiedz-rekolekcji-wielkiego-tygodnia

-Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe

http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7419-kazania-pasyjne-gorzkie-zale-drogi-krzyzowe-audio-i-wideo

 

SPOWIEDŹ   wielkanocna w naszym kościele będzie wg następującego porządku:

-PONIEDZIAŁEK: 9.00-10.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00

-WTOREK: 9.00-10.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00

-ŚRODA: 9.00-10.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00

-CZWARTEK: 9.00-10.00; 11.00-12.00

Po wyspowiadaniu 5 osób będę udzielał Komunii św., dlatego proszę poczekać, nie wychodzić po spowiedzi.

 

WIELKI CZWARTEK   We wszystkich parafiach odprawiana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele - o godz. 18.00. Rozpoczyna ona Święte Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. W tym roku nie będzie Ciemnicy, Msza św. kończy się błogosławieństwem.

 

WIELKI PIĄTEK- W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli całkowite powstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu nie ma dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkiego Piątku w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża podczas liturgii piątkowej można uzyskać odpust zupełny, jak również za indywidualne przeżycie nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy też pobożne złączenie się z nabożeństwem Drogi Krzyżowej odprawianej przez Ojca Świętego, przekazywanym bezpośrednio przez telewizję lub radio albo też po przyjęciu Komunii - za modlitwę przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…. Adoracja Krzyża wg dekretu ks. Bpa odbywa się w ławkach, nie podchodzimy do ucałowania, można po liturgii podejść indywidualnie (do Wigilii Paschalnej) i oddać cześć Krzyżowi poprzez przyklęknięcie i skłon głowy. Na zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do 23.00. O godz. 22.00 odśpiewamy Gorzkie Żale – 3 części.

 

WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Kościół zachęca do Postu i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę, jako przygotowanie do świątecznego posiłku. Adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim wznowimy o godz. 11.00.

 

ŚWIĘCENIA POKARMÓW   w tym roku nie będzie. Na stronie internetowej zamieszczony jest tekst błogosławieństwa pokarmów, który mamy odmówić przed śniadaniem wielkanocnym- przewodniczy ktoś z rodziny. Tekst będzie też wyłożony na stoliku prasowym pod chórem.

 

WIGILIA PASCHALNA   W sobotni wieczór rozpoczniemy uroczystą i najbogatszą w ciągu roku liturgię, która oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpocznie się ona w naszym kościele o godz. 20.00. Będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (można za to odnowienie uzyskać odpust zupełny). Po zakończeniu liturgii nie ma już adoracji przy Grobie Pańskim. Wigilia Paschalna rozpoczyna już świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej. Kapłan błogosławi lud zgromadzony w kościele, a następnie wychodzi na zewnątrz pobłogosławić całą Parafię.

 

NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA   Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

 

ODWIEDZINY CHORYCH   z posługą sakramentalną w Wielki Piątek rano od godz. 8.00- tylko na wcześniejsze zgłoszenie.

 

CHRZEST   proszę zgłaszać indywidualnie, najlepiej telefonicznie.

 

POMOC   Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.

 

PODZIĘKOWANIA   Bóg zapłać Paniom z Borowca za wykonany bukiet palm pod ołtarz w naszej Świątyni.

 

ŻYCZENIA   Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzę głębokich przeżyć nadchodzących dni oraz wszelkich potrzebnych darów. Panom Szafarzom z racji przypadającego w Wielki Czwartek dnia ustanowienia Eucharystii, wraz z życzeniami serdeczne podziękowania za całoroczny trud Ich posługiwania.

 

MSZE ŚW. - 5 TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

Poniedziałek                18.00

Wtorek                         18.00

Środa                            18.00

Czwartek                      18.00

Piątek                           18.00 Lit. W. Piątku, 22.00 Gorzkie Żale

Sobota                          20.00 Wigilia Paschalna

Niedziela                      6.00; 7.30; 10.00; 11.30

Poniedziałek Wielkan. 8.00; 10.30; 12.00