Witamy serdecznie na naszej stronie prafialnej


Tematem Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2020 - 2022 jest „Eucharystia jako źródło, szczyt i misja Kościoła (Eucharystia daje życie)”. Na trzy kolejne lata programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana” i „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”. W pierwszym roku zgłębiamy temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał”.

 

ZWYCZAJE OKRESU KARNAWAŁOWEGO

Karnawał kojarzony jest z zabawą i tańcem, które w okresie Wielkiego Postu są zakazane. Słowo „karnawał" pochodzi z łaciny. Różnie tłumaczy się pochodzenie tego słowa. Niektórzy znaczenie tego słowa odczytują w odniesieniu do Wielkiego Postu, twierdząc, iż oznacza ono tyle, co „żegnaj mięso!" (łacińskie caro - mięso, vale - żegnaj). Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dawniej w tradycji rozpoczynał on tłusty tydzień. Przed okresem wyrzeczeń Wielkie­go Postu na stołach królowała słonina, boczek i mięso. Obecnie do tradycji tłustego czwartku należy przygotowywanie pączków i fawor­ków. Trzeba zjeść choćby jednego pączka, by wiodło się w całym roku. Pączki smażono już w starożytnym Rzymie. Nie przypominały one jednak dzi­siejszych. Przygotowywano je z chlebowego ciasta, nadziewano słoniną i smażono na smalcu. Dopiero w XVI wieku pojawiły się słodkie wersje tych ciastek. Jedna z legend podaje, że słodka wersja pączków pojawiła się w Polsce po odsieczy wiedeńskiej. Karnawał w tradycji polskiej to czas różnego rodzaju zabaw i rozrywek. W tym czasie organizowano liczne spotkania towarzyskie, kuligi, gry i atrakcje. Przez wieki okres karnawału był szczególną okazją do kojarzenia małżeństw. Zabawy karnawałowe miały bardzo różny charakter, nie zawsze miały wiele wspólnego z radością autentycznie chrześcijańską. Dlatego w tych dniach szalonej, światowej zabawy klasztory i domy zakonne urządzały adoracje i modlitwy przebła­galne za grzechy i zniewagi. Ta tradycja wynagradzania Bożemu Majestatowi w czasie zabawy świata, pozostała do dziś. Ostatnie trzy dni karnawału nazywane są tradycyjnie ostatkami, mięsopustami lub zapustami. W tych dniach zabawa karnawałowa stawała się bardziej intensywna. W ostatkowy wtorek około północy zjawiał się w domach człowiek w przebraniu „zapusta". Ubrany był w kożuch odwrócony wełną na wierzch, na głowie miał czapkę przystrojoną wstążkami i gałązkami choinkowymi. Trzymał drewniany topo­rek z dzwonkami. Wraz ze swoim sługą obchodzili całą wieś, by o północy wyprosić wszystkich bawiących się w karczmie do domu. Jego postać była symbolem kończących się kar­nawałowych szaleństw.

 

OGŁOSZENIE O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.