Witamy serdecznie na naszej stronie prafialnej

 

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Krzyż jest symbolem Chrystusa i Jego męki, znakiem zbawienia i zwycięstwa. Jest symbolem wiary chrześcijan, zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. Dlate­go znak ten towarzyszy wierzącym przez całe życie. Nim naznaczamy czoło, żegna­my się, tym znakiem udzielane jest błogosławieństwo. Umieszcza się go w domach, miejscach pracy, przy drogach, na grobach. Poprzez wiarę dostrzega się w Nim całą nadprzyrodzoną rzeczywistość, którą symbolizuje. Pobudza on do wiary i umacnia ją. Jest postrachem szatana. Jest też symbolem cierpień, których człowiek doświadcza, i zapewnieniem chwały wiecznej. Dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa symbol hańby i poniżenia stał się symbolem odwagi, męstwa, pomocy i braterstwa. Przez krzyż idzie się do zmartwych­wstania. Innej drogi nie ma. Nasze osobiste życiowe krzyże doprowadzą nas do zwycięstwa, do zmartwychwstania, jeżeli dźwigając ten ciężar codziennych obowiązków i trosk, będziemy łączyć się z Chrystusem idącym Krzyżową Drogą.

Drzewo Krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus, według tradycji odnalazła w 320 roku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Krzyż odnaleziono w cysternie na zboczu góry Kalwarii w Jerozolimie. W związku z tym wydarzeniem na wzgórzu Golgoty zostały zbudowane dwie bazyliki: Męczenników (nazywaną także Bazyliką Krzyża) i Zmartwychwstania. 13 września 335roku zostały one poświęcone, a dzień później, 14 września, wystawiono do czci publicznej drogocenne relikwie Krzyża. Dlatego też święto Podwyższenia Krzyża za­częto obchodzić w tym dniu, początkowo w świątyniach, gdzie były przechowywane relikwie Krzyża. Po pewnym czasie święto zaczęto obchodzić w całym Kościele.

W 614 roku, kiedy Persowie najechali Ziemię Świętą, zabrali cenną relikwię. To wydarzenie spowodowało wzrost kultu Drzewa Krzyża i modlitwy całego świata chrześcijańskiego w intencji jej odzyskania. W 628 roku cesarz Herakliusz odzyskał relikwię. Podanie głosi, że cesarz, odnosząc relikwie do bazyliki na Kalwarię, mu­siał zdjąć szaty królewskie. Prawdopodobnie cesarz niósł tylko część odnalezione­go przez św. Helenę krzyża. Według pism św. Cyryla Jerozolimskiego, już znacznie wcześniej relikwię krzyża podzielono i fragmenty rozesłano do różnych okolicznych kościołów.

Obecnie największą część relikwii Drzewa Krzyża Świętego posiada kościół św. Guduli w Brukseli. W Bazylice św. Piotra w Rzymie znajduje się część relikwii, które cesarze bizantyjscy nosili w czasie największych uroczystości. Także w bazylice Krzyża Świętego w Rzymie znajduje się duża część relikwii. W skarbcu katedry paryskiej znajduje się cząstka relikwii Krzyża Świętego, podarowana przez polską królową Annę Gonzagę, którą ona sama miała otrzymać od króla Jana Kazimierza.

Najbardziej znanym sanktuarium w Polsce, w którym przechowywane są te relik­wie, jest kościół Świętego Krzyża na Łysej Górze pod Kielcami. Podarować miał je klasztorowi benedyktyńskiemu w XI wieku św. Emeryk, syn św. Ste­fana, króla Węgier. Od tej relikwii pochodzi nazwa Góry Świętokrzyskie.

Wielu świętych odznaczało się wielkim nabożeństwem do Krzyża, m.in. św. Ber­nard, św. Franciszek z Asyżu, św. Jan od Krzyża. W nagrodę za miłość do Krzyża i Męki Pańskiej Jezus obdarza swoich czcicieli darem stygmatów. Pierwszym, potwierdzonym historycznie stygmatykiem, był św. Franciszek z Asyżu, współczesnym zaś - św. o. Pio.

REKRUTACJA  DO  WSD  W  PELPLINIE

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza młodych ludzi, rozpoznających drogę powołania kapłańskiego, do rozpoczęcia studiów i formacji w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się najpóźniej do 13 września 2019 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 17 62) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej pelplińskiego seminarium oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

STUDIA  PODYPLOMOWE

UPRAWNIAJĄCE   DO  NAUCZANIA  RELIGII

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję studiów podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno dla nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak i osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia podyplomowe realizowane będą w Toruniu i w Pelplinie. Charakterystyka studiów:

·       czas trwania: 4 semestry,

·       koszt studiów: semestr zimowy  1 300 zł, semestr letni 1 200 zł.,

·       termin rozpoczęcia studiów: październik 2019, zajęcia odbywają się w soboty,

·       warunki kwalifikacji: złożenie wymaganych dokumentów, decyduje kolejność zgłoszeń, termin i miejsce składania dokumentów: do 14 września 2019 r. w Dziekanacie Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, ul. Gagarina 37,

·       wymagane dokumenty: podanie kierowane do Dziekana Wydziału Teologicznego UMK, kwestionariusz osobowy, 1 zdjęcie, kserokopia dowodu osobistego, odpis dyplomu ukończenia studiów magisterskich, kwalifikacje pedagogiczne (w przypadku osób, które planują uczyć religii w szkole).

Wszelkich informacji udziela: ks. prof. Janusz Szulist: ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) oraz na stronie https://www.teologia.umk.pl/student/studia-podyplomowe/, telefon do Wydziału Teologicznego: (056) 611 4990; 611 4994; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W załączniku nr 2 znajduje się plakat do umieszczenia na stronie internetowej parafii oraz do wydrukowania i zawieszenia w gablocie ogłoszeń.

OGŁOSZENIE O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.