Witamy serdecznie na naszej stronie prafialnej

WNIEBOWZIĘCIE

Maryja, ze względu na wybranie Jej na Matkę Chrystusa, została poczęta bez grzechu pierworodnego, którego skutkiem jest śmierć. Skoro więc Maryja była wolna od tej zmazy grzechowej, to stała się też wolna od śmierci. Dlatego do dziś ojcowie Wschodu nazywają zgon Maryi Zaśnięciem, w które zapadła na ziemi i z którego przebudziła się w niebie. U początków chrześcijaństwa uważane było za najważniejsze święto Maryi, dlatego świętowano jego wi­gilię, oktawę, a w wielu miejscach obchodzono je nawet 30 dni. Powszechny był zwyczaj święcenia w tym dniu ziół, kwia­tów, owoców, a nawet pierwszych dożynkowych snopów. Chrześcijanie poprzez ten znak dziękowali Bogu - Stwórcy i Dawcy plonów za Jego dobroć i hojność. Święcenie kwiatów ma również przypominać wydarzenie, o którym wspomina tradycja - kiedy apostołowie udali się do grobu Maryi, nie znaleźli Jej ciała, a jedy­nie świeże kwiaty. Wierzono, że poświęcone w tym dniu kwiaty i zioła, a następnie przyniesione do domu, zapewnią opiekę Maryi. Z tego powodu określa się to święto również jako Matki Bożej Zielnej. W kościele pw. św. Marcina (ul. Piwna) w Warszawie siostry franciszkanki i panie pracujące w parafii przygotowują kosze maleńkich bukiecików z różnych ziół i kwia­tów. W czasie liturgii Mszy św. poświęca je kapłan, a potem są rozdawane uczestni­kom zgromadzenia liturgicznego. W wielu sanktuariach maryjnych w wigilię tej uroczystości odprawiane są msze święte i obchodzi się tzw. Zaśnięcie i pogrzeb Maryi. Przygotowywana jest figura przedstawiająca śpiącą Maryję, która w sposób uroczysty przenoszona jest do sym­bolicznego grobu. Takie uroczystości mają miejsce w sanktuarium Matki Bożej w Kal­warii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i na Jasnej Górze Różańcowej w Borku Starym koło Rzeszowa. Trudno dziś w sposób historyczny ustalić czas, okoliczności i miejsce zaśnięcia Maryi. Tradycja wskazuje na dwa. Pierwszym jest Jerozolima. Na miejscu Zaśnięcia znajduje się kościół katolicki, nad pustym grobem Maryi wystawiona jest bazylika prawosławna. O drugim miejscu przypomniała bł. Katarzyna Emmerlich, niemiecka mistyczka i stygmatyczka. Ona w czasie swoich mistycznych wizji opisała dokładnie dom i miejsce zaśnięcia Maryi koło Efezu. Kilka lat po jej śmierci, kiedy zaczęto badać jej pisma, odnaleziono miejsce, które dokładnie odpowiadało opisowi znajdującemu się w jej mistycznym dziele. Jako miejsce Zaśnię­cia wskazała na sypialnię domu, na Wzgórzu Słowików. Dom ten nawiedzili papieże Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 

OGŁOSZENIE O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

 

 

Ogłoszenia parafialne

 

OGŁOSZENIA – 20 Niedziela zwykła

 

 

POGRZEB       Z naszej Wspólnoty Parafialnej do wieczności odeszła śp. + Elżbieta Wiśniewska, lat 87, Zamieszkała w Klukowej Hucie. Różaniec za zmarłą w naszym kościele dzisiaj o godz. 18.00, jutro o 10.00. Pogrzeb w poniedziałek o godz. 11.00. Rodzinie zmarłej składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

 

 

 

Z EWANGELII   Zaskakują nas te słowa z dzisiejszej Ewangelii. Szokuje to, że wiara w Chrystusa może być powodem rozłamów czy podzia­łów pomiędzy nawet najbliższymi w rodzinie. Te zdania z dzisiejszej Ewangelii wydają się zaprzeczać innym wypowiedziom Chrystusa: "Pokój mój daję wam, pokój zostawiam wam, nie tak, jak świat daje ja wam daję". Czy Chrystus chce nam dać pokój, czy rozłam?Pokój proponowany przez Chrystusa nie jest świętym spokojem. Nie jest bierną zgodą na grzech. Nie jest na pewno przymykaniem oczu na zło. Pokój, który Chrystus chce nam dać wypływa z głębokiego zjednoczenia z Nim i z życia w Łasce Uświęcającej, z życia człowieka poddanego Bogu.Kiedy Jezus stwierdza, że przyszedł po to, aby przynieść na ziemię ogień, nie mówi o fizycznym ogniu, który płonie, spa­la i gaśnie. Ten ogień, na który wskazuje Jezus, to ogień Du­cha Świętego, to ogień miłości i zapał do walki ze słabościami, ze złem, z duchową bylejakością. Spłycanie Ewangelii w mdławych słodkościach tego świata nie ma nic wspólnego z Chrystusowym pokojem. Nikt inny nie przyniósł takiego ognia na świat. Nikt przecież nie potrafił nigdy tak rozpalić serc ludzkich jak Chrystus aż do przelewu krwi, do męczeństwa. W cią­gu dwudziestu wieków, nikt nie porwał swoją nauką i miłością tylu milionów ludzi.

 

 

 

DZISIEJSZA NIEDZIELA   jest już przedostatnią w tym miesiącu, tak bardzo naznaczonym akcentami Maryjnymi. Do Częstochowy nadal pielgrzymują pieszo pątnicy z różnych zakątków naszej Ojczyzny. Wspomagajmy ich osobistą modlitwą.

 

 

 

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR TOTALITARYZMÓW   W piątek 23 sierpnia, w 80 rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Będziemy modlić się za miliony ofiar, także spośród naszych rodaków. Wzywając orędownictwa męczenników obu zbrodniczych systemów, będziemy też prosić o powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni i tożsamości.

 

 

 

PATRONI TYGODNIA:

 

20 VIIIśw. Bernard (1090-1159), Francuz, cysters, opat i piewca chwały Maryi. Był jednym z najważniejszych ludzi średniowiecznego Kościoła. Zasłynął jako wybitny teolog, na dowód czego nadano mu tytuł Doktora Ko­ścioła. Był doradcą papieży, kardynałów i królów. Gdy wstępował do cyster­sów, istniał tylko jeden klasztor tego zakonu; gdy umierał, było ich 350 w całej Europie, m.in. w polskim Jędrzejowie. Bernard zasłynął także swymi pismami, w tym licznymi listami. Jego autorstwa jest modlitwa, którą odmawiamy podczas Nowenny: Pomnij o Najświętsza Maryjo Panno…

 

21 VIIIśw. Pius X (1835-1914), papież. Zasłynął z propagowania kultu Eucharystii, zezwalając wiernym na częste, nawet codzienne przystępowanie do Komunii św. bez potrzeby każdorazowej spowiedzi, co przedtem było praktykowane powszechnie. Pozwolił też na to dzie­ciom, także małym, pod warunkiem, że umieją rozróżnić Chleb eucharystyczny od zwykłego chleba. Został nazwany „papieżem dzieci". W myśl swojego pa­pieskiego wezwania: „Odnowić wszystko w Chrystusie", rozpoczął reformy Ko­ścioła: prawa kanonicznego, muzyki i ksiąg liturgicznych oraz seminariów. Założył najlepszą do dziś szkołę biblijną w Rzymie.

 

22 VIIINajświętsza Maryja Panna, Królowa nieba i ziemi.

 

24 VIIIśw. Bartłomiej (I w.), Apostoł. Ewangeliści Mateusz, Marek i Łukasz jedynie wspominają o Nim zdawkowo. Natomiast u Jana utożsamiany jest on z Natanaelem i wspominany jako jeden z pierwszych powołanych przez Pana Jezusa. Święty Bartłomiej dzięki studiowaniu Pisma Świętego rozpoznał w Jezusie obiecanego Mesjasza. Według niektórych podań głosił on Ewangelię w Armenii i tam też miał zginąć śmiercią męczeńską przez odarcie ze skóry.

 

 

 

NOWENNA   do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. O. Pio w środę w łączności z Mszą św. wieczorną.

 

 

 

DUCHOWA ADOPCJA   Różaniec w intencji dzieci poczętych zagrożonych aborcją w przyszłą niedzielę pół godziny przed Sumą.

 

 

 

SCHOLA I MINISTRANCI   Zmieniło się miejsce letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, będzie się on odbywał w ośrodku wypoczynkowym Solar w Mikoszewie, w dniach 26-30 sierpnia (od poniedziałku do piątku), z pełnym wyżywieniem i pobytem w aquaparku. Wyjazd w poniedziałek rano. Szczegóły podam w następną niedzielę w ogłoszeniach, a wcześniej będą dostępne na stronie internetowej naszej Parafii. W zakrystii proszę dzisiaj zabrać karty kwalifikacyjne uczestnika wypoczynku i regulamin, dokładnie wypełnić, podpisać i dostarczyć w środę do mnie. Po wieczornej Mszy tego dnia będzie spotkanie informacyjne.

 

 

 

FILM   15 sierpnia na ekrany kin wszedł film: Tajemnica Ojca Pio. Ten święty zakonnik zwykł mawiać „sam dla siebie jestem tajemnicą”. Polecam go Waszej uwadze. Plakat informacyjny znajduje się w gablocie ogłoszeń.

 

 

 

DOŻYNKI GMINNE   W miniony czwartek w Wygodzie odbyły się Dożynki Gminy Stężyca. W konkursie wieńców 2 miejsce zajęło Żuromino, Klukowa Huta – 4, pierwsze Stężyca. W konkursie sołectw Klukowa Huta była druga, pierwsze miejsce wywalczyło Żuromino.

 

 

 

PODZIĘKOWANIA   W miniony czwartek gościliśmy w naszej Wspólnocie ojca Eugeniusza, misjonarza z Ekwadoru. Bóg zapłać za wszelkie wsparcie materialne dla Niego w intencjach Mszy świętych, szczególne podziękowania dla wszystkich, którzy podjęli trud duchowej adopcji misjonarza. Kto chciałby to jeszcze uczynić, deklaracje znajdują się na stoliku koło gazetek. Dziękuję Róży 8 za złożoną ofiarę na kwiaty do kościoła.

 

 

 

 

ŻYCZENIA  Solenizantom i jubilatom tego tygodnia najlepsze życzenia Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej

 

 

MSZE ŚW. W TYGODNIU

Poniedziałek                18.00

Wtorek                         18.00

Środa                            18.00

Czwartek                      18.15

Piątek                           18.00

Sobota                          18.00

Niedziela                     8.00; 10.30

Intencje mszalne

***