Witamy serdecznie na naszej stronie prafialnej


Tematem Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2020 - 2022 jest „Eucharystia jako źródło, szczyt i misja Kościoła (Eucharystia daje życie)”. Na trzy kolejne lata programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana” i „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”. W pierwszym roku zgłębiamy temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał”.

 

ZWYCZAJE OKRESU KARNAWAŁOWEGO

Karnawał kojarzony jest z zabawą i tańcem, które w okresie Wielkiego Postu są zakazane. Słowo „karnawał" pochodzi z łaciny. Różnie tłumaczy się pochodzenie tego słowa. Niektórzy znaczenie tego słowa odczytują w odniesieniu do Wielkiego Postu, twierdząc, iż oznacza ono tyle, co „żegnaj mięso!" (łacińskie caro - mięso, vale - żegnaj). Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dawniej w tradycji rozpoczynał on tłusty tydzień. Przed okresem wyrzeczeń Wielkie­go Postu na stołach królowała słonina, boczek i mięso. Obecnie do tradycji tłustego czwartku należy przygotowywanie pączków i fawor­ków. Trzeba zjeść choćby jednego pączka, by wiodło się w całym roku. Pączki smażono już w starożytnym Rzymie. Nie przypominały one jednak dzi­siejszych. Przygotowywano je z chlebowego ciasta, nadziewano słoniną i smażono na smalcu. Dopiero w XVI wieku pojawiły się słodkie wersje tych ciastek. Jedna z legend podaje, że słodka wersja pączków pojawiła się w Polsce po odsieczy wiedeńskiej. Karnawał w tradycji polskiej to czas różnego rodzaju zabaw i rozrywek. W tym czasie organizowano liczne spotkania towarzyskie, kuligi, gry i atrakcje. Przez wieki okres karnawału był szczególną okazją do kojarzenia małżeństw. Zabawy karnawałowe miały bardzo różny charakter, nie zawsze miały wiele wspólnego z radością autentycznie chrześcijańską. Dlatego w tych dniach szalonej, światowej zabawy klasztory i domy zakonne urządzały adoracje i modlitwy przebła­galne za grzechy i zniewagi. Ta tradycja wynagradzania Bożemu Majestatowi w czasie zabawy świata, pozostała do dziś. Ostatnie trzy dni karnawału nazywane są tradycyjnie ostatkami, mięsopustami lub zapustami. W tych dniach zabawa karnawałowa stawała się bardziej intensywna. W ostatkowy wtorek około północy zjawiał się w domach człowiek w przebraniu „zapusta". Ubrany był w kożuch odwrócony wełną na wierzch, na głowie miał czapkę przystrojoną wstążkami i gałązkami choinkowymi. Trzymał drewniany topo­rek z dzwonkami. Wraz ze swoim sługą obchodzili całą wieś, by o północy wyprosić wszystkich bawiących się w karczmie do domu. Jego postać była symbolem kończących się kar­nawałowych szaleństw.

 

OGŁOSZENIE O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

 

 

Ogłoszenia parafialne

OGŁOSZENIA – 6 Niedziela zwykła

 

DZISIEJSZA NIEDZIELA   Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Jezusem. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje nadchodzących dni. Pamiętajmy, że tylko czerpiąc obficie ze stołu słowa Bożego i stołu eucharystycznego, zostajemy uzdrowieni i umocnieni, aby świadczyć o Chrystusie wśród tych, do których On nas posyła.

 

KATEDRY ŚW. PIOTRA   W sobotę, 22 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez Świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu. Święto to jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci Świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła katedralnego oraz modlitwę w tym kościele słowami: Ojcze nasz… i Wierzę…

 

BIERZMOWANIE    Kandydatów zapraszam na spotkanie w sobotę 29 lutego o godz. 11.00 w kościele. Obecność obowiązkowa.

 

SCHOLA   Próba w sobotę 22 lutego o godz. 10.00 w salce katechetycznej.

 

MINISTRANCI   Zajęcia sportowe we wtorek o 19.00- młodsi, o 20- starsi. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów i ćwiczenia liturgiczne w najbliższą sobotę o godz. 11.00 w kościele.

 

KURS LEKTORSKI   dla naszego rejonu diecezjalnego rozpocznie się 14 marca w Kościerzynie i będzie się odbywał przez trzy soboty: 14,21 i 28. 03. Zgłoszenia do 2 marca. Zachęcam młodzież.

 

PRASA KATOLICKA   U ministrantów pod chórem do nabycia Mały Pielgrzym dla dzieci oraz nowy nr Miłujcie się.

 

KARTKI   z intencjami mszalnymi można odbierać w zakrystii.

 

NASTĘPNA NIEDZIELA   będzie już ostatnią przed tegorocznym Postem. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w niedzielę po Mszy św. porannej do Sumy. O godz. 10.00 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia połączoną z Wypominkami Rocznymi (spowiedź 20 min. przed nabożeństwem). W przyszłą niedzielę, 23 lutego – ostatnią niedzielę lutego, rozpocznie się też Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tym nałogiem oraz ich rodziny.

 

OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY   Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie zwraca się z prośbą do Rodziców o troskliwą kontrolę aktywności dzieci i młodzieży w Internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. Brak właściwego nadzoru może narazić młodych ludzi na szereg niebezpieczeństw wirtualnego świata.

 

1% PODATKU NA CARITAs   Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl). Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie tych dzieł serdecznie dziękujemy.

 

REKOLEKCJE    SZKOLNYCH   KÓŁ   CARITAS   Caritas Diecezji Pelplińskiej w dniach 21- 23 lutego 2020 r. organizuje rekolekcje dla Szkolnych Kół Caritas pod hasłem „Czas to Miłość”. Spotkanie odbywać się będzie    w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pelplinie ul. Sambora 5a. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą karimaty, śpiwory oraz koszulki Caritas. Grupy (max 15 osób) wraz z opiekunami należy zgłaszać na stronie internetowej www.pelplin.caritas.pl  do dnia 17 lutego 2020 r.

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE   w naszej Parafii rozpoczną się od środy popielcowej i potrwają do piątku.

 

PODZIĘKOWANIA   Bóg zapłać za składane dzisiaj ofiary na tacę na rzecz remontów prowadzonych w naszym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

 

ŻYCZENIA   Boże Błogosławieństwo i obfitość łask niech towarzyszy wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia.

 

 

MSZE ŚW. - 6 TYDZIEŃ ZWYKŁY

Poniedziałek                17.00

Wtorek                         17.00

Środa                            17.00

Czwartek                      17.00

Piątek                           17.00

Sobota                          17.00

Niedziela                      8.00; 10.30

Intencje mszalne

***