Witamy serdecznie na naszej stronie prafialnej


NOWY ROK KOŚCIELNY   Wraz z Nowym Rokiem Liturgicznym rozpoczynamy realizację Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2020,2021 i 2022, którego tematem będzie „Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła (Eucharystia daje życie)”. Na trzy kolejne lata programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana” i „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”. W pierwszym roku będzie obowiązywał temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał”.

 

POGRZEB       Z naszej Wspólnoty Parafialnej do wieczności odszedł śp. Jerzy Felskowski, lat 69, z Klukowej Huty. Różaniec za Zmarłego w poniedziałek i wtorek o godz. 18.00 w naszym kościele, w środę o godz. 10.00. Pogrzeb w środę o godz. 11.00. Rodzinie składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

 

 

OGŁOSZENIE O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

 

 

Ogłoszenia parafialne

 

OGŁOSZENIA   1 Niedziela Adwentu

 

POGRZEB       Z naszej Wspólnoty Parafialnej do wieczności odeszła śp. †Jadwiga Jeżewska, lat 91, z Borowca. Pogrzeb odbył się w sobotę. Rodzina dziękuje za udział w Nabożeństwach Różańcowych za zmarłą i w pogrzebie. Msza św. od uczestników pogrzebu zostanie odprawiona 23 grudnia o godz. 18.00, od Zakładu Pogrzebowego – w najbliższą środę 4 grudnia o godz. 7.00 podczas Mszy Wspólnej i Nowenny.

 

POGRZEB       Z naszej Wspólnoty Parafialnej do wieczności odszedł śp. †Jerzy Felskowski, lat 69, z Klukowej Huty. Różaniec za zmarłego dzisiaj o godz. 18.00 w naszym kościele. O dacie pogrzebu poinformuję w najbliższym terminie.

Rodzinom zmarłych składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

 

DZISIEJSZA NIEDZIELA   Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Kościół zaprasza nas do przeżywania na nowo historii zbawienia, która znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Ludu Bożego. Rozpoczęty dziś Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Niech dla nas wszystkich będzie to czas religijnego skupienia i czuwania, modlitwy, wyrzeczenia się zbędnych spraw, rezygnacji z hucznych zabaw. Niech wszystkie te praktyki pomnażają duchowy skarb Kościoła i będą wyrazem naszego oczekiwania. Pamiętajmy o postanowieniach adwentowych. Przygotujmy się duchowo na przyjście Pana.

 

ADWENTOWE POŚWIĘCENIA   Dzisiaj podczas Mszy świętych poświęcenie Wieńców Adwentowych, opłatków na wigilijny stół i świec Caritas, w które będzie można zaopatrzyć się po Mszach św. w zakrystii.

 

PROGRAM DUSZPASTERSKI   Wraz z Nowym Rokiem Kościelnym rozpoczynamy realizację Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2020-2022, którego tematem będzie „Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła”. Na trzy kolejne lata programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana” i „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”. W pierwszym roku będzie obowiązywał temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał”.

 

RORATY Na naszej Adwentowej drodze szczególną patronką jest Maryja. Boża Rodzicielka jest dla nas wzorem oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.  Prośmy Ją, aby Ona uczyła nas, jak mamy się przygotować na nadchodzące święta i na ostateczne przyjście Chrystusa. Roraty będziemy odprawiać w naszym kościele codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 7.00. W najbliższą sobotę Roraty będą o 9.00. Dzieci otrzymywać będą obrazki przed Mszą św. Kto nie zdąży, będzie mógł odebrać obrazek po Mszy. Plansze do naklejenia poszczególnych obrazków rozdane będą w pierwszy dzień Rorat. Gdyby dziecko nie mogło uczestniczyć w roratach np. z powodu choroby, to obrazek niech odbiera ktoś z Rodziny, najlepiej osoba dorosła. Zapraszam wszystkie dzieci, aby na Roraty przychodziły z lampionami sklejonymi własnoręcznie (a jeżeli będą to zakupione lampiony, to oklejamy je motywami religijnymi, w tym roku niech nie zabraknie wizerunku Ducha Świętego). Tradycyjnie dzieci przynoszą serduszka z postanowieniami adwentowymi– nazakończenie Mszy św. będzie losowanie. Zachęcam do licznego udziału w Roratach.

 

NOWENNA W ADWENCIE   W środy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie po Roratach. Po Błogosławieństwie zaśpiewany pieśń, dzieci wyjdą do szkoły i następnie rozpoczniemy Nowennę.

 

NIEPOKALANE POCZĘCIE W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. Jest to zarazem patronalne święto Róży 12. Msza św. w int. tej Róży o godz. 10.30. Pół godziny wcześniej Różaniec. Kolekta z uroczystości Niepokalanego Poczęcia przeznaczona jest na rzecz Stolicy Apostolskiej. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypada też rocznica Ingresu Ks. Biskupa Ryszarda. Pamiętajmy w modlitwach o naszym Arcypasterzu.

 

GODZINA ŁASKI   Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu". Zapraszam do naszego kościoła na Godzinę Łaski od 12.00 do 13.00.

 

PATRONI TYGODNIA:

3 XIIśw. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.

4 XIIŚw. Barbara – dziewica i męczennica z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników.

6 XIIŚw. Mikołajbiskup Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na wszystkich potrzebujących, którzy żyją w ubóstwie.

7 XIIśw. Ambroży (ok. 340-397), biskup Mediolanu i jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego, patron pszczelarzy.

 

DNI EUCHARYSTYCZNE   Przed nami Pierwszy Czwartek, Piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa w łączności z Mszą św. Różaniec odmówimy w czwartek i sobotę pół godziny przed Roratami, przewodniczy modlitwie Róża 12.

 

SPOWIEDŹ PRZED PIERWSZYM PIĄTKIEM:

Każdego dnia pół godziny przed Roratami, dodatkowo

Środa, 15.00–16.00 - Szkoła podstawowa do 5 kl.;

Czwartek, 15.00–16.00 – Klasy 6,7,8 i szkoły średnie.

 

CHORYCH   będę odwiedzał z posługą sakramentalną przed świętami, o czym jeszcze poinformuję.

 

CHRZEST    Nie było zgłoszeń na pierwszą niedzielę grudnia. Następny termin chrztu – 25 grudnia podczas Sumy. Ustalenia w zakrystii.

 

1 KOMUNIA DZIECI   Poświęcenie medalików w przyszłą niedzielę podczas Sumy.

 

NASTĘPNA NIEDZIELA   Za tydzień, tradycyjnie, w drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień Modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przed naszym kościołem zbiórka do puszek na ten cel.

 

SCHOLA   Próba w sobotę po roratach w salce katechetycznej.

 

MINISTRANCI   Zajęcia sportowe na Sali gimnastycznej w tym tygodniu we wtorek, o 19.00 – młodsi; 20.00 – starsi. Zbiórka w sobotę po Roratach w kościele.

 

PRASA KATOLICKA   W zakrystii można odbierać najnowszy nr miesięcznika Różaniec oraz Pielgrzyma, a także opłacić prenumeratę, kto jeszcze tego nie uczynił. Przy wyjściu z kościoła pozostała prasa katolicka, jest nowy nr Małego Pielgrzyma dla dzieci, a w nim specjalny dodatek – puzzle z Szopką Bożonarodzeniową.

 

KOLONIE LETNIE   Kolonie letnie Caritas Diecezji Pelplińskiej w przyszłym roku odbędą się w Biskupinie, w Ośrodku „Zajazd w Biskupinie”. Odbędą się w dwóch turnusach: pierwszy od poniedziałku 29 czerwca do 7 lipca oraz drugi od 8 do 16 lipca. Dzieci z naszej Parafii uczestniczą w drugim turnusie. Koszt wyniesie 780 zł. Zapisy po każdej Mszy św. w zakrystii – do 27 grudnia. Warunkiem zapisania jest wpłacenie 100 zł zaliczki oraz dostarczenie wypełnionej karty uczestnika kolonii i podpisanego regulaminu wypoczynku. Liczba miejsc jest ograniczona.Karta Kwalifikacyjna Uczestnika Wypoczynku oraz Regulamin Wypoczynku do pobrania na stronie internetowej miłosierdzie-starogard.pl.

 

PIELGRZYMKA DO LWOWA   Program i podstawowe informacje można uzyskać w zakrystii po Mszach św. Termin wyjazdu: 27 lipca – 1 sierpnia 2020 r. Koszt: 1450 zł, wpisowe 400 zł, potrzebne są następujące dane nr paszportu (ten ważny musi być co najmniej pół roku), nr pesel, data urodzenia i adres zamieszkania, telefon kontaktowy.

 

PODZIĘKOWANIA   Serdeczne Bóg zapłać Pani Beacie Treder za wykonany piękny wieniec adwentowy. Róży 12 za ofiarę złożoną na kwiaty; Dziękuję za wykonane prace dekoratorskie Paniom Jolancie Zaborowskiej i Lucynie Stencel oraz Panu Piotrowi Lupa, Paniom Jolancie Zaborowskiej i Magdalenie Drewing, Panu Zygmuntowi Mejer, Państwu Duzowskim i Sadowskim za podwózkę ministrantów do Stężycy na turniej piłkarski.

 

OGŁOSZENIE   dla mieszkańców Klukowej Huty: 7 grudnia w godz. 8.00-15.00 będzie możliwość odbioru pojemników na bioodpady i papier dla tych, którzy zadeklarowali segregację odpadów.

 

ZAPROSZENIE   Dnia 6 grudnia w piątek od godz. 16 do 18 odbędzie się w naszej szkole kiermasz, wszystkie zebrane środki będą przeznaczone na zadania Szkolnego Koła Caritas wspierającego m. in. Szlachetną Paczką, misje, hospicjum. Zapraszamy na spotkanie ze św. Mikołajem przy kawie i barszczu z pierogami. W programie jasełka, śpiewanie kolęd, loteria, licytacje, możliwość zakupu ozdób i kartek świątecznych wykonanych przez uczniów naszej Szkoły.

 

ŻYCZENIA   Solenizantom i jubilatom tego tygodnia niech Maryja Niepokalana oświeca każdą chwilę życia.

MSZE ŚW. W TYGODNIU

Poniedziałek                7.00

Wtorek                         7.00

Środa                            7.00

Czwartek                      7.00

Piątek                           7.00 i 19.00

Sobota                          9.00

Niedziela                      8.00; 10.30

Intencje mszalne

***